Calificación:
  • 0 voto(s) - 0 Media
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Etiquetas
otra hack antenna

Otra Hack Antenna
Hola a todos!

Introducira un cambio en la imagen debajo antena Hack,que trae un aumento
significativo de la ganancia.

[Imagen: 24d_Bis_peq.jpg]

Dipolo se curva en 3/2lambda.
Tambien lo son los dos directores,por supuesto,con otras dimensiones.

Un saludo!

Archivos adjuntos
.jpg   24d_Bis_peq.jpg (Tamaño: 63.64 KB / Descargas: 73)
Responder
Gracias fiwi.
Segun mis pruebas,cu chapa de cobre de 2mm de espesor,las medidas salen un poco distintos.Tambien la temperatura del medio ambiente y el factor de dilatacion influyen algo.
Creo que con chapa de hierro de 0,5mm y con tus mediciones va mejor.
Responder
,,,hola MAESTRO!!!!!!!!!

,,,que tal??????????
Responder
,,,Kittmask...

Gracias por su atencion!
Que bajo la imagen de tamano de la OHA ....

[Imagen: OHA.jpg]

Usted sabe,hemos tenido en cuenta el factor de reduccion!

Un buen dia!
Responder
Salut fiwi!o sa fac niste probe cu antena ta cit de curind pentru ca mi-a venit o alta ideie si vreau sa combin elemente din Belgrano cu elemente din antena asta.Tu ce mai faci,se pare ca ai destul timp la dispozitie ca sa lucrezi in domeniu asta.
In momentul asta cel mai mult ma intereseaza sa construiesc eu personal o parabolica,adica platoul propriuzis,si inca mai caut solutii ca sa pot fabrica un platou foarte eficient,dar foarte usor in greutate.
Mai nou daca esti interesat sa luam legatura,ma poti gasi pe http://spaniolul.freeforums.org/index.php
Pe rpc nu mai activez din cauza unor neintelegeri.Se pare ca xvanish este atit de bun (si stii cum se zice,daca esti bun esti prost)ca a permis unuia ca zmeura sa puna la indoiala realizarile obtinute in acest domeniu.
Aici pe acest forum exista dovezi ca sau realizat legaturi de 400 km in wireless,iar x ca un colaborator al acestui forum in loc sa imi confirme spusele sa limitat in a ma apostrofa pe mine in loc de personajul mai sus mentionat.
Asa ca am decis sa ma retrag si impreuna cu alt coleg spany am inceput o colaborare in acest sens.
Pacat de munca depusa mai bine de un an pe rpc,dar oricum,viata merge inainte.
Si mai nou acum sint contrazis pe rpc in domeniul 2,4Ghz,adica zic unii ca este mai rentabil sa cumperi aparatura in banda de 5 Ghz si nimeni nu are curajul sa le dea peste nas.
In fine,toate trec.
Noile mele adrese daca cineva este interesat sa ma contacteze sint de yahoo.com si de gmail.com inclusiv messenger yahoo iar adresa are in fata nickul meu,kittmask.Nu scriu adresele pe forum ca nu stiu daca imi este permis si nu vreau sa deranjez pe nimeni.
Sa auzim de bine.
Responder
,,,Salve Kittmask...

Imi pare bine ca in sfirsit m-ai luat luat in seama!

Vreau sa-ti spun (de fapt ti-am mai zis!), ca daca nu erai tu pe rpc(pe care am intrat din intimplare) acu" un an, nu ma mai apucam de o veche pasiune de vreo douazeci si ceva de ani(eu ii ziceam "antenita")!

Cit despre xvan, poti sa zici :"lasa-i Doamne ca nu stiu ce.......!!!!!!!!!'

Daca vrei sa construiesti o parabola eu cred ca trebuie sa te orientezi spre Cassegrain sau Gregorian!.....(cu profil T Dural ,deseu platbanda Al stantata si Riveter!)

M-ar interesa cum vrei sa combini o elipsa cu un yagi!!!!!!!

Numai Bine!!!!!!!!!!!!
Responder
Salut fiwi!Imi cer scuze daca modul meu de a fi te-a deranjat.Sint o persoana de care multa lume profita,si eu fac totul din placere,numai ca uneori,lipsurile din viata de zi cu zi ma streseaza foarte mult.
Stiu ca sint repezit si ca de multe ori dau impresia ca nu iau in seama spusele celorlalti,dar adevarul este altul.

In cel priveste pe x nu vreau decit sa spun ca imi pare rau,si ca sint convins ca nu a facut nimic intentionat,dar tocmai modul lui de a fi baiat bun,pe mine ma scos din sarite.

In ce priveste acest domeniu,antene wireless pentru internet,pot sa spun ca in acest moment,am mult timp liber,dar din pacate putine optiuni materiale,si de moment merg foarte incet.
Mai vreau pe deasupra sa fac o pagina web dedicata numai acestui domeniu,si sa incerc sa string cit mai multa lume interesata de antene,numai ca este nevoie de multa munca si de moment sint singur.
In afara antenelor eu dedic mult timp la tot ce se intimpla pe seguridadwireless.net si testez orice noutate care apare in domeniu iar asta uneori nu ma lasa sa dorm nici noaptea(dorm doar 4..5 ore pe noapte de ani buni de zile).

Una peste alta toate merg inainte iar eu sint dependent de asa ceva si din pacate ,,nu am decit doua maini".

Nu stiu ce sa mai zic,doar ca incerc noi variante ale nucleului Belgrano si ca intre timp caut colaboratori pentru pagina care vreau sa o fac.Ma simt obosit si astept sa treaca astenia asta de primavara.

Salutari din Madrid!
Responder
Salut fiwi!Imi cer scuze daca modul meu de a fi te-a deranjat.Sint o persoana de care multa lume profita,si eu fac totul din placere,numai ca uneori,lipsurile din viata de zi cu zi ma streseaza foarte mult.
Stiu ca sint repezit si ca de multe ori dau impresia ca nu iau in seama spusele celorlalti,dar adevarul este altul.

In cel priveste pe x nu vreau decit sa spun ca imi pare rau,si ca sint convins ca nu a facut nimic intentionat,dar tocmai modul lui de a fi baiat bun,pe mine ma scos din sarite.

In ce priveste acest domeniu,antene wireless pentru internet,pot sa spun ca in acest moment,am mult timp liber,dar din pacate putine optiuni materiale,si de moment merg foarte incet.
Mai vreau pe deasupra sa fac o pagina web dedicata numai acestui domeniu,si sa incerc sa string cit mai multa lume interesata de antene,numai ca este nevoie de multa munca si de moment sint singur.
In afara antenelor eu dedic mult timp la tot ce se intimpla pe seguridadwireless.net si testez orice noutate care apare in domeniu iar asta uneori nu ma lasa sa dorm nici noaptea(dorm doar 4..5 ore pe noapte de ani buni de zile).

Una peste alta toate merg inainte iar eu sint dependent de asa ceva si din pacate ,,nu am decit doua maini".

Nu stiu ce sa mai zic,doar ca incerc noi variante ale nucleului Belgrano si ca intre timp caut colaboratori pentru pagina care vreau sa o fac.Ma simt obosit si astept sa treaca astenia asta de primavara.

Salutari din Madrid!
Responder
salut kittmask!iti multumesc pentru raspuns!imi dau seama ca esti ocupat!am vazut site-ul tau!e foarte interesant!o sa ma inregistrez!cred ca o sa am si eu ceva de spus pe el!e de ajuns cit am postat aici!sa auzim de bine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Responder
algun dseño nuevo.
Responder
ulungas escribió:algun dseño nuevo.

,,, Julungas que te gusta ...???

[Imagen: Untitled_0_01.jpg]
[Imagen: Un01.jpg]
Responder
Interesante diseño como siempre don Fiwi, tengo una parabolica offset y estoy probando varias antenas en simulaciones, ¿tendras medidas de esta para probar?
Saludos
Responder
Este es el dibujo técnico...

Responder
,,,for Julungas...

OtraHackAntenna
Responder

Salto de foro:

Usuarios navegando en este tema: 1 invitado(s)